Samorządowy monitoring legislacyjny. Budowa systemu rzecznictwa i konsultacji potrzeb rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw na szczeblu samorządowym
Podręcznik dla partnerów społecznych Samorządowy monitoring legislacyjny | |
Podręcznik dla samorządów Samorządowa demokracja partycypacyjna | |
Projekt:
Samorządowy monitoring legislacyjny. Budowa systemu rzecznictwa i konsultacji potrzeb rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw na szczeblu samorządowym miał na celu wzmocnienie roli partnerów społecznych w procesie kształtowania lokalnego i regionalnego rozwoju gospodarczego. W ramach projektu zostały opracowane: Przewodnik i narzędzia wdrożeniowe systemu monitorowania procesu tworzenia prawa lokalnego z punktu widzenia potrzeb rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw do wykorzystania przez organizacje społeczne oraz Podręcznik najlepszych praktyk i zasad w zakresie konsultacji polityki władz samorządowych z partnerami społecznymi do wykorzystania przez władze samorządowe. Zaprojektowane zostały również systemy, które pilotażowo wdrożono w 3 samorządach i u 3 partnerów społecznych. W ramach projektu zrealizowane też zostały również warsztaty dla samorządowców w zakresie stosowania konsultacji społecznych do kształtowania prawa. Podsumowaniem projektu była konferencja końcowa, z udziałem przedstawicieli administracji samorządowej, stowarzyszeń przedsiębiorców (m.in. beneficjentów wdrożeń) oraz prywatni przedsiębiorcy i przedstawiciele środowiska akademickiego.
Cele Projektu
Głównym celem projektu było wzmocnienie roli partnerów społecznych w procesie kształtowania lokalnego i regionalnego rozwoju gospodarczego. Cel ten realizowany był poprzez działania mające na celu zwiększenie roli w szczególności takich partnerów społecznych jak: organizacje reprezentujące przedsiębiorców, izby gospodarcze, fundacje i stowarzyszenia wspierania przedsiębiorczości (organizacje zajmujące się rzecznictwem interesów małych i średnich firm). Cel główny realizowany był za pośrednictwem następujących celów szczegółowych:
- Zwiększenie wiedzy izb gospodarczych i organizacji pozarządowych na temat możliwości uczestnictwa w lokalnej i regionalnej polityce gospodarczej poprzez opracowanie Przewodnika i narzędzi wdrożeniowych systemu monitorowania procesu tworzenia prawa lokalnego z punktu widzenia potrzeb rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw. System, poza monitorowaniem, będzie również wskazywał najlepsze momenty na podjęcie rzecznictwa, a także instruował jak prowadzić działania rzecznictwa rozwojowych interesów małych i średnich firm.
- Zwiększenie przejrzystości decyzji władz samorządowych poprzez wprowadzenie instrumentów monitorowania ich decyzji przez partnerów społecznych.
- Promowanie idei konsultacji społecznych w procesie tworzenia prawa lokalnego, a także poprawa jakości i efektywności konsultacji prowadzonych przez władze samorządowe, poprzez opracowanie Podręcznika najlepszych praktyk i zasad w zakresie konsultacji polityki władz samorządowych z partnerami społecznymi oraz poprzez promocję tych praktyk.
- Upowszechnienie systemu monitorowania decyzji władz samorządowych (konferencja końcowa).
Szczegółowy opis działań
W ramach projektu zrealizowane zostały następujące działania:
Podręcznik składa się z dwóch zasadniczych części: cz. I - Zasady konsultacji społecznych (zasady te dotyczą także konsultacji z partnerami spoza sektora MSP) cz. II. - Najlepsze praktyki samorządów w zakresie konsultacji z partnerami społecznymi;
- Opracowanie Najlepszych praktyk samorządów w zakresie konsultacji z partnerami społecznymi.
- Opracowanie Zasad konsultacji społecznych.
- Konsultacja opracowanych publikacji z przedstawicielami władz samorządowych i partnerów społecznych.
- Pilotażowe wdrożenie systemu monitoringu i zasad konsultacji społecznych w trzech samorządach i trzech organizacjach przedsiębiorców.
- Warsztaty dla władz samorządowych w zakresie wdrażania zasad konsultacji społecznych na szczeblu samorządowym i dobrej praktyki konsultacji społecznych.
- Konferencja końcowa upowszechniająca doświadczenia projektu, w tym rezultaty wdrożenia pilotażowego.
- Promocja projektu, w tym Przewodnika i narzędzi wdrożeniowych systemu monitorowania procesu tworzenia prawa lokalnego z punktu widzenia potrzeb rozwojowych MSP oraz Podręcznika najlepszych praktyk i zasad w zakresie konsultacji polityki władz samorządowych z partnerami społecznymi.
- Ewaluacja projektu.
- Koordynacja projektu.
Media o projekcie
|
Projekt jest współfinansowany przez UE w ramach programu "Wzmocnienie działań dotyczących rzecznictwa i monitoringu" - komponent 2, numer referencyjny PL 2004/016- 829.01.02.02 w ramach Programu środki Przejściowe 2004 "Zwiększenie świadomości społecznej oraz wzmocnienie roli organizacji pozarządowych w zakresie rzecznictwa i monitoringu". Nr umowy 8174/JFK/PPt-DV/2006-TF2004/016-829.01.02.02/RM/47 |
Szczegółowe informacje uzyskacie Państwo w Instytucie Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym, osoba do kontaktu: Paulina Bednarz, ul. Trębacka 4, 00-074 Warszawa, tel: 22 630 98 04, fax: 22 82625 96; e-mail: pbednarz@fairplay.pl