SISC - Newsletter luty 2010
Warszawa, dn. 19 lutego 2010 r.
Szanowni Państwo,
w ciągu najbliższych trzech lat pracownicy 50+ będą największą grupą w wielu firmach. Dlatego już teraz należy zastanowić się nad ich rolą w organizacji. Nie jest to jednak łatwe, gdyż o pracownikach starszych krąży wiele mitów na temat ich wydajności w pracy, choćby takich, że wolniej się uczą, czy mają wiele problemów ze zdrowiem.
Dlatego serdecznie zapraszamy Państwa na seminarium pt.: Obalamy stereotypy - pracownicy 50+ cennym kapitałem firmy." W trakcie seminarium zaprezentujemy m.in. szereg badań i przykładów obalających stereotypy krążące na temat starszych pracowników. Wskażemy także jak przydatna i cenna jest ich wiedza i doświadczenie, szczególnie w rozwoju młodszych pracowników w firmie.
Seminarium, do udziału w którym zapraszamy przedstawicieli organizacji zrzeszających przedsiębiorców, przedsiębiorców oraz przedstawicieli mediów, odbędzie się: 25 lutego 2010 w Warszawie w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, ul. Trębacka 4, sala 31. Spotkanie rozpoczyna się o godzinie 11:00. Udział w seminarium jest całkowicie bezpłatny.
Celem spotkania będzie również zaprezentowanie dotychczasowych prac, Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym oraz partnerów: z Niemiec (RKW Hessen GmbH), Włoch (E.RI.FO) i Bułgarii (iCENTRES) nad stworzeniem specjalnej platformy e-learningowej dla potencjalnych mentorów z grupy 50+. Platforma będzie składać się z 8 modułów szkoleniowych, które w prostej i przejrzystej formie będą przekazywały przyszłym mentorom wiedzę z zakresu m.in. jak prowadzić mentoring, zasad podejmowania decyzji, motywacji, przywództwa itp. Użytkownicy będą mogli wybrać interesujący ich kurs i realizować go w swoim tempie uzyskując wsparcie doświadczonych trenerów. Program e-learningu będzie dostępny bezpłatnie w polskiej wersji językowej dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorstw.
Warsztaty stanowią część projektu pn. "SISC - Senior Intergenerational Social Capital" - Międzypokoleniowy Kapitał Społeczny, finansowanego z UE, mającego wypracować model mentoringu za pomocą e-learningu, dzięki któremu starsi i młodsi pracownicy będą mogli skutecznie dzielić się wiedzą. Z naszych obserwacji wynika bowiem, iż przedsiębiorcy coraz częściej zastanawiają się co zrobić by starsi (bardziej doświadczeni) pracownicy efektywnie przekazywali wiedzę młodszym (wdrażającym się) pracownikom oraz jak tę wiedzę zatrzymać w firmie, gdy ci starsi i bardziej doświadczeni odejdą już z organizacji. Jednym ze sposobów jest wymiana wiedzy i doświadczeń między starszymi i młodszymi pracownikami, którą określa się mianem mentoringu. Mentoring jest bardzo korzystny zarówno dla całej organizacji jak i mentora oraz szkolonego pracownika. Po pierwsze jest metodą niemal bezkosztową, korzysta się bowiem z tzw. wewnętrznych zasobów firmy. Pozwala też szybciej i efektywniej szkolić i adaptować pracownika aniżeli za pomocą szkoleń zewnętrznych. Dodatkowo, dzięki procesom mentoringu zdecydowanie zwiększa się zaangażowanie i zadowolenie z pracy osób objętych tą metodą - zarówno szkolonych pracowników jak i mentorów, którzy zaczynają być postrzegani jako cenny kapitał ze względu na posiadaną wiedzę i doświadczenie.
Uważamy, że promując niedyskryminacyjne zachowania w stosunku do starszych pracowników uzyskujemy ogromne możliwości równania się do ekonomicznych osiągnięć innych krajów.
Bardzo prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 23 lutego pod numerem telefonu: 22 630 98 01-03, e-mail: iped@kig.pl; fax: 22 434 60 49.
Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo na stronie internetowej projektu: www.sisc-project.eu
Partnerzy:
Projekt SISC jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt jest realizowany w ramach programu Unii Europejskiej Lifelong Learning. Zawartość niniejszego newslettera odzwierciedla jedynie stanowisko jego autorów i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną. |