SKIFF - Newsletter marzec-kwiecień 2011
Spotkanie naukowców, przedsiębiorców oraz organizacji zrzeszających przedsiębiorców...
O czym rozmawiali uczestnicy spotkania:
Uczestnicy spotkania mieli okazję poruszyć wiele kwestii dotyczących współpracy nauki z biznesem. Uwagę poświęcono kilku bardzo istotnym sprawom takim jak np.:
Spotkanie było także doskonałą okazją do określenia sposobów skutecznego zaangażowania przedsiębiorców w proces kształcenia szkół wyższych oraz zastanowienia się nad tym co mogą zrobić więcej i lepiej, zarówno przedsiębiorcy jak i naukowcy, żeby współpraca była łatwiejsza.
Do jakich wniosków doszli uczestnicy spotkania...
Przedsiębiorcom, przedstawicielom organizacji zrzeszających przedsiębiorców oraz naukowcom udało się dojść do kilku bardzo ważnych wniosków. Określili oni kilka spraw, które zdecydowanie nie ułatwiają współpracy pomiędzy nauką a biznesem. Jedną z takich kwestii i to kluczową jest niedobór ofert współpracy ze strony uczelni a skierowanych do przedsiębiorców. Uczestnicy spotkania zaproponowali kilka rozwiązań, które znacznie poprawią jakość współpracy pomiędzy nauką a biznesem. Wśród postulatów znalazły się m.in.:
Biznes potrzebuje nauki a nauka nowych rozwiązań
Lepsza współpraca pomiędzy instytucjami szkolnictwa wyższego i przedsiębiorcami wymaga odpowiedniej strategii, która będzie wspierać nowe koncepcje zarządzania i kształtować ofertę edukacyjną. Strategia będzie uwzględniać przegląd najlepszych praktyk w Europie i na świecie, opracowanie ram dla skutecznej współpracy biznesu z nauką oraz zaprojektowanie i stosowanie pakietów oprogramowania wspomagającego zarządzanie współpracą.
Coraz częściej, czy to w gospodarcze czy w procesie edukacji wykorzystuje się nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne. Niezwykle istotne jest aby te nowoczesne technologie były wykorzystywane również we współpracy nauki z biznesem. Zdecydowanie takie rozwiązanie ułatwi a tym samym zachęci do współpracy. Stworzy to sytuację, w której przedsiębiorstwa w prosty sposób będą mogły skutecznie wpływać na programy nauczania, co sprawi, że szkolnictwo wyższe wykształci pracowników, których oni najbardziej poszukują.
Dlatego zespół Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym wraz z partnerami przygotowuje pakiet oprogramowania - zestaw narzędzi wspierających planowanie strategiczne. W znaczny sposób wpłynie to na usprawnienie współpracy pomiędzy biznesem a szkołami wyższymi. Zarządzanie i monitorowanie tym procesem będzie odbywać się przy współpracy zarówno szkół wyższych i przedsiębiorstw. Pozwoli to na bardziej wydajne, szybsze i wymierne zarządzania procesem współpracy. Elektroniczny system wsparcia będzie miał nowatorski charakter.
Oprogramowanie będzie wdrażane w wybranych szkołach wyższych, dostępne bezpłatnie w Internecie oraz rozpowszechniane wśród szkolnictwa europejskiego.
W ramach projektu pn. "Kształcenie dla przyszłości" (Skills for the Future"), cztery instytucje: z Portugalii (Gestão Total e Inovação Empresarial - GTIE Consultores S.A.), Włoch (E.Ri.Fo.), Turcji (AHI EVRAN ÜNIVERSITESI) i Polski (Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym) pracują nad takim modelem programów nauczania szkół wyższych, który nie tylko będzie dopasowany do potrzeb rynku pracy ale też będzie odzwierciedlać rzeczywiste potrzeby pracodawców. Projekt wspiera współpracę między instytucjami szkolnictwa wyższego i przedsiębiorstwami poprzez przyjęcie najlepszych praktyk w zakresie współpracy oraz zaprojektowanie i wdrożenie odpowiednich strategii dla tej współpracy.
Szczegółowe informacje o projekcie mogą Państwo uzyskać w biurze polskiego partnera Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym, p. Paulina Bednarz, tel: 22 630 98 04, e-mail: iped@kig.pl
Partnerzy